Station Koog-Zaandijk geopend in 1869

Het station werd feestelijk geopend

Het eerste stationsgebouw van Koog en Zaandijk, dat op 1 november 1869 werd geopend, moest in 1931 worden gesloopt omdat het in de weg stond bij de aanleg van de Provincialeweg.

Het werd door een nieuw gebouw vervangen dat even westelijker werd neergezet. Eind jaren '70 verdween ook dit gebouw en kwam het huidige station mei het tunneltje lot stand. Het terrein rondom het station was lange tijd het kermisterrein van Koog.

Moord
Deze kermis was gekomen van de gemeente Zaandijk, waar men het vermaak had afgeschaft omdat liet festijn regelmatig ontaardde in vechtpartijen, in Koog ging dat blijkbaar beter, ofschoon: omstreeks 1905 kwam het bij de Koger kermis tot een zo hevige vechtpartij dat het het leven kostte aan de Assendelver Cornelis Kok. Hierna is de kermis van Koog lange tijd niet meer gehouden.

Opening
Het station werd met groot feestelijk vertoon geopend. Op verschillende plaatsen in zowel Koog als Zaandijk waren illuminaties en. erepoorten aangebracht. In verscheidene gelegenheden werd bal gegeven, zodat ook de gewone man deze stap voorwaarts mee kon vieren, Tol volle tevredenheid heeft de Zaanstreek nu al ruim 110 jaar eee spoorverbinding met Amsterdam.

Toch is de spoorweg later niet altijd met even veel feestelijkheid omgeven, geweest. De bebouwing van de Zaanstreek heeft zich enorm uitgebreid. Naar het oosten toe is Zaanstad nu helemaal volgebouwd, nu breidt de stad zich naar het westen. uit. De spoorlijn is daarbij een barrière, die maar bij een paar spoorwegovergangen is over te steken. Een belangrijke ontwikkeling was de bouw van het Coentunnelviaduct over de spoorbaan, heen. Daarna werd de nieuwbouwwijk Westerkoog aangelegd.


Reageer op dit artikel