Het “gat” in de naam “Mallegat” zou de sluis kunnen zijn
De Mallegatsluis is gesitueerd op de grens van Zaandam en Koog aan de Zaan. De sluis wordt door vrijwilligers in bedrijf gehouden. De sluis, gebouwd in 1634, is de opvolger van een oudere sluis. Deze lag iets zuidelijker. De huidige sluis was van groot belang voor de aan- en afvoer van goederen uit het achterliggende veld en Westzaan.
Een mogelijke verklaring van de naam “Mallegat” kan zijn: een Mallemolen is o.a. een oude benaming voor een watermolen. De naast de sluis gelegen molen De Dikkert was van oorsprong een watermolen (gebouwd in ? maar in ieder geval voor 1672, vanaf 1683 houtzaagmolen, in 1896 verplaatst naar Amstelveen, nu als restaurant in gebruik). Het “gat” in de naam “Mallegat” zou de sluis kunnen zijn.
De Mallegatsluis in de vorige eeuw
Het verhaal van de molen
De geschiedenis van molen ‘De Dikkert’ begint ruim 300 jaar terug in Zaandam. De molen begon zijn bestaan oorspronkelijk als watermolen. Het is niet bekend in welk jaar dat precies was, maar het eerste bekende document over de molen is gedateerd 12 mei 1672. Een volgend document is een verzekeringskontrakt uit 1683, dat aangeeft dat de molen toen 2500 gulden waard was. Uit dat document blijkt verder dat De Dikkert inmiddels een houtzagersmolen was geworden.
In de loop van de jaren veranderde de molen nog al eens van eigenaar, waarbij steeds een nieuw verzekeringskontrakt werd opgemaakt. In een kontrakt uit 1809 wordt het eerste bewijs voor de uiteindelijke bestemming van de molen gevonden. Het geeft aan dat alle vergaderingen van de collectieve eigenaars van de molen zullen worden besloten met een gezamenlijke maaltijd.
In 1896 werd de molen opnieuw verkocht, waarna de toenmalige eigenaars hem verhuisden naar zijn huidige lokatie. Tot 1929 bleef de wind de enige aandrijfkracht van de molen. Daarna werd overgegaan op stoom en nog weer later op elektriciteit.
In 1940 vond de eerste, hoognodige restauratie van de molen plaats.
Toch kon dat het proces van verval niet stoppen, zodat in 1957 de zeilen zelfs moesten worden verwijderd om een ramp te voorkomen.
Plannen om De Dikkert te slopen werden in de zestiger jaren voorkomen door protesten van omwonenden. Op 12 augustus 1966 was de molen volledig gerestaureerd en ingericht als restaurant.
In 1993 heeft de molen opnieuw een gedaanteverwisseling ondergaan. In een fris en luchtig interieur is vanaf dat moment het restaurant ‘DE JONGE DIKKERT’ gesitueerd. JONG, omdat het restaurant van deze tijd is. Nog steeds DE DIKKERT, omdat een rijke en woelige geschiedenis aan dit restaurant vooraf is gegaan.
Om onze naam Jonge Dikkert eer aan te blijven doen. Hebben wij begin 2006 opnieuw de molen van binnen gerestyled. De Jonge Dikkert heeft nu een stijlvolle, modern klassieke uitstraling gekregen. Waarbij de kenmerken van de molen geen geweld zijn aangedaan maar juist nog meer tot zijn recht komen.