Historische Vereniging Koog-Zaandijk

IJssie lidderen

Uit mijn jeugdtijd weet ik nog, dat wij ’s winters ‘land over zand’ naar school gingen. Wij liepen dan de Breestraat uit, die in die tijd veel korter was dan nu en ter hoogte van ongeveer het kerkhof, stopte. Daarna stond men voor grasland met veel sloten en op enige afstand lag onze school, school A, en ook lagen daar de sporttterreinen van KFC en KZ. ‘Land over zand’ hield in dat men over de weilanden en bevroren sloten ging lopen, in ons geval dus richting school.

Wanneer het ijs nog niet te dik was, deden wij ook aan ‘lidderen’: je ging dan, gearmd met een stuk of vijf jongens, naast elkaar de bevroren sloot over, waarbij het dunne ijs natuurlijk kraakte en golfde onder je voeten. Je ging dan net zo lang door tot er schotsen ontstonden en sommige van ons door het ijs zakte.

Een mooie tijd!