Historische Vereniging Koog-Zaandijk

Houthandel Donker te Zaandijk

Houthandel P. Donker. Op 24 augustus 1854 koos Pieter Donker (1833-1899) het beroep van houthandelaar. Op die dag kocht hij een partij hout bij William Pont, toen nog gevestigd te Edam. De balken werden gezaagd op paltrokmolen Het Vliegend Hert in de Enge-Wormer, eigendom van Zaandijker Simon de Jager.

De opbouw jaren waren niet eenvoudig. In 1857 besloot Piet Donker om zelf hout te gaan zagen. Hij liet papiermolen Het Herderskind ombouwen tot houtzager. In 1865 ging Donker een compagnieschap aan met Jan J. Avis, dat duurde tot 1875. Kort daarna kwam de oudste zoon Dirk Donker (1859-1914) in het bedrijf. De groei kwam erin. In 1877 werd houtloods “Zweden “ten oosten van de spoorlijn neergezet. Een tweede opslag kwam in 1887 en in het jaar 1900 kwam er weer uitbreiding.

In 1914, na het overlijden van Dirk Donker werd de firma omgezet in een NV., met directie P. Schuddeboom en P. Bakker. In 1928 verbrandde molen Het Herderskind. In 1928 nam Houthandel Donker de stoomzagerij `de Voorwaarts` over van Houthandel Corn.Vis & Zn.. In 1938 verbrandde de “Voorwaarts”. Opbouw volgde.

Een bekende slogan op de houtloods was: “Steekt Uw licht op bij Donker”. In 1970 werd een fusie aangegaan met houthandel Schipper. Drie jaar later verhuisde het bedrijf naar de Achtersluispolder.